poniedziałek, 3 marca 2014

Ocean Marzeń, czyli mój krótki komentarz do wydarzeń ostatnichDałbym polskie paszporty Josifowi Brodskiemu, braciom Strugackim i może jeszcze ktoś by się znalazł...

15 komentarzy:

 1. Dużo znalazłoby się takich, przez których paszport polski mógłby się czuć zaszczycony, choć nie wiem, czy oni by go chcieli.
  Ta mapa to tylko jeden z możliwych wariantów. Czemu nie wpuścić oceanu między nas a Ukrainę, też mielibyśmy spokój? A czemu nie Bałtyk między Polską a Niemcami? Europa byłaby zadowolona. A jakby tak Bałtyk wypadł na miejscu Polski? O, to by dopiero wszyscy poza nami się ucieszyli!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, ja też bym wolał mieszkać gdzieś z całym krajem w okolicach Nowej Zelandii, ale cóż... Chyba się nie da.

   Usuń
 2. Ciekawe :) Ale co zrobić - Rosja była, jest i będzie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Był taki, jak to w bliższej lub dalszej przyszłości pisano w gazetach o zamieszkach na granicy polsko - chińskiej. Przyszłość z tego dowcipu, to już chyba niestety, albo stety, teraźniejszość. No i te zamieszki - to niekoniecznie była wizja spokojnych czasów.
  A Twój obrazek mi się podoba. Chyba ostatnio budzi się we mnie rusofob. Mamy straszną dzicz za wschodnimi granicami, trochę to niepokojące. Normalnie Dzikie Krainy, dalej już tylko chyba Mordor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz... Jak pisałem kiedyś tam przy okazji rosyjskiej literatury, że nie lubię, nie trawię, jakoś tak odrzuca mnie Rosja ze względu na tę "duszę" ruską, to się tyle osób dziwiło ( tutaj był wpis: http://oslofrancja.blogspot.com/2012/11/kto-czyta-ten-plomba.html ).

   I się, niestety, nie zawiodłem na nieprzewidywalności ruskich. Nie zawiodłem...

   Usuń
 4. Może wystarczy wyeliminować jednego człowieka? I jeszcze kilku jemu posłusznych?;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zła wiadomość - nie wystarczy. To tkwi gdzieś w tym narodzie. Gdzieś głębiej niż tylko w jednym lub paru ludziach. To jakaś "czerń", której nie da się całkowicie wyplenić. Nie, jeden człek nie wystarczy... Choć to już by było coś.

   Usuń
  2. "Na wschód od Polski kończy się cywilizacja", tak mówił mój Tata (rocznik mocno przedwojenny), a wiedział dobrze, co mówi. "Czerń" to trafne określenie, tak jak i "Dzikie Krainy". Zgadzam się z Tomkiem, to jest w nich, nie wystarczy unieszkodliwić jednego, cała reszta nalej będzie nienawidzić wszystkich i wszystkiego.

   Usuń
  3. No niestety. Może i jest jakaś tam rosyjska 'dusza', ale jest też cały prymityw, kulturowe zacofanie, pociąg do tego, by być krótko za mordę trzymanym. I są tacy, co bardzo chcą trzymać. Są zupełnie inne normy, inne obyczaje - nie bójmy się powiedzieć wprost - gorsze (czego dowiodła, by daleko nie szukać, choćby skala korupcji i ogrom przekrętów przy okazji organizacji igrzysk). Trudno się nie zgodzić, że cywilizacja tam na zupełnie innym poziomie.

   Usuń
 5. świetna ta mapka, jak map, nie lubię:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapomniał Autor o Kiryle Bułyczowie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jakoś Kiryła nigdy nie mogłem znaleźć atrakcyjnym. No starałem się jak mogłem i nic...

   pzdr

   Usuń

Dzięki, Twoje słowa trzymają ten blog przy życiu.