sobota, 13 kwietnia 2013

Popiracić

- A odwiedzą nas dzisiaj piraci? - dopytuje się Synek co sobotę, w dniu cotygodniowego odchlewiania domu, innymi słowy sprzątania.

- Jak ładnie posprzątasz - mówi Żona - to na pewno odwiedzą. Oni wszystko widzą. Czy pomagasz rodzicom widzą. Czy jesteś dobry dla siostry widzą. Wszystko. Wtedy przychodzą i wiesz, co się dzieje, prawda?

- Listy zostawiają! - wykrzykuje Synek i pędem porządkować swoje terytorium.

Już tłumaczę, spokojnie.

W naszym domu piraci, legendarne wilki morskie i przy okazji strażnicy moralności, są czymś w rodzaju św. Mikołaja. Plusem instytucji pirackiej jest to, że angażuje się w wychowywanie dziecka przez cały rok, a nie tylko w okolicach świąt Bożego Narodzenia, gdy nad wszystkim czuwa wiadoma postać gotowa niegrzecznym dzieciom rózgę przynieść.Tymek nie chce jeść sałaty? Piraci patrzą. Szturcha siostrę. Piraci patrzą. Tymek jest dobry dla najbliższych i całego otoczenia, piraci patrzą, a potem w sobie tylko znany sposób rozrzucają w całym domu, czasem nawet w ogrodzie lub nawet w mieście (!!!) listy. 

Łańcuszek listów. Na końcu łańcuszka ukryty jest skarb - lizak, Kinder Jajo, kawałek czekolady, ciastko czekoladowe. Listy rzecz jasna pojawiają się za sprawą pomocników piratów, czyli samych rodziców. Pierwszy list zawiera rysunek jakiegoś miejsca w domu, w ogrodzie etc. W tym miejscu ukryty jest kolejny list odsyłający do kolejnych i kolejnych miejsc. Przy odrobinie silnej woli można z Tymkiem iść na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę...

Jak dotąd chwyt ten działa doskonale. Szybko zminimalizowaliśmy nieco grymaszenie przy obiedzie (choć wciąż są problemy z ubogim jadłospisem). Szybciej się opamiętuje, gdy łapie go wścieklizna. Przeprasza Kalinę, gdy coś brzydkiego o niej powiedział. Jak dotąd Tymek nie rozpracował, jak się sprawy mają. I oby jak najdłużej, oczywiście zachowując zdrowe proporcje...

Tak więc piraci patrzą, pamiętajcie...

Nawet ja pamiętam.

Podchodzę dziś do Żony i pytam się:

- Nie wkurzałem Cię dziś za bardzo?

- Chyba nie...

- To odwiedzi mnie dziś jakaś piratka?

11 komentarzy:

 1. Dobra metoda - może by tak przeszczepić na własny grunt? A patrząc na piratkę aż mam ochotę być milszym człowiekiem ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ty wiesz, ze to bardzo dobra metoda - chyba wyprobuje ja na moim....mezu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tacy piraci to prawdziwy skarb!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wprowadzam instytucję piratów. Nie ma co! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wprowadzaj. Opłaca się mieć ich na swoim żołdzie...

   Usuń
 5. Szczerze podziwiam, że Wam się chce tak fajnie bawić z dziećmi :)

  Ale to mi coś pachnie pogaństwem w katolickim domu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja Żona powiedziała, że masz "dobre teksty."

   Czasem, rzecz jasna...

   ;-)

   Usuń
  2. Ukłony dla Żony. I dla Ciebie też, rzecz jasna :)

   Usuń

Dzięki, Twoje słowa trzymają ten blog przy życiu.