niedziela, 2 września 2012

Post za LubimyCzytać.pl


Wrzesień... 

"Pierwszą nauką, jaką dała mi szkoła, było to, że niektórzy są głupi. Drugą - że inni mogą być znacznie głupsi". Orhan Pamuk

Ilustracja Kali Ciesemier.

6 komentarzy:

 1. To raczej osądzanie i ocenianie innych świadczy o głupocie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będąc nauczycielem, oceniam. Taki zawód. Oczywiście nie napiszę nikomu, że jest głupi,

   ale uważam, że SĄ różnice w poziomie inteligencji, wiedzy, wykształcenia i oczytania pomiędzy ludźmi i nie ma niczego złego w tym, że ktoś jest zadowolony z faktu tego, że należy do elity czytającej książki, wykształconej w stopniu dobrym, potrafiącej się wysłowić i odnaleźć informacje bez pomocy komputera.

   Usuń
 3. Coś w tym jest.
  Gombrowicz napisał w swoim 'Dzienniku', że dwa największe kłamstwa: którymi karmi nas Kościół i demokracja, jest to, że (odpowiednio) wszyscy mamy takie same dusze i że wszyscy mamy takie samo prawo do rozwoju (to nie dosłowny cytat - powiedzmy, że prawie dosłowny).
  I tak to chyba jest - jesteśmy różni. Możemy to nazwać różnicą między mądrymi i głupimi, albo między tymi, którzy wkładają wysiłek we własny rozwój a leniami, którzy tego nie robią, albo jeszcze inaczej... W praktyce - na jedno wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chrześcijaństwo uczy, by oceniać czyn a nie osobę, ale chyba chrześcijaństwo nie przewidziało, że istnieją osobnicy tak głupi, że NIEMAL KAŻDY czyn ich jest średniego lub potężnego kalibru głupstwem.

  Miałem w podstawówce kolegę. Adam mu było. Spotkałem go kiedyś na tak zwanych gliniankach, potężnym terenie pocegielnianym. Pełno stawów, stawików, ogromnych kałuż wypełnionych mułem.

  Adam brodzi w jednej kałuży i łapie w siatkę rybki. Wołam go, on wychodzi z wody. Patrzę, a on ma na nogach skarpety.

  - Co ty robisz?
  - Łapię rybki na przynetę na szczupaka.
  - Ale dlaczego chodzisz w wodzie w skarpetach?!
  - Bo na dnie są szkła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może wcześniej bardzo długo nie prał tych skarpet... bardzo, bardzo długo... :-)

   Usuń

Dzięki, Twoje słowa trzymają ten blog przy życiu.