poniedziałek, 23 stycznia 2012

Taki kolaż mi się ułożył...

Tedy owa trójca widząc, iż jeszcze nie dosyć narody głupie i zepsute były, wyrobiła nowego bałwana, najobrzydliwszego ze wszystkich, i nazwała tego bałwana Interes, a tego bałwana nie znano u pogan dawnych.


Tymczasem kłaniały się Interesowi wszystkie narody. I rzekli królowie: Jeśli rozszerzymy cześć tego bałwana, tedy jak naród bije się z narodem, tak potem bić się będzie miasto z miastem, a potem człowiek z człowiekiem.


I zdziczeją znowu ludzie, a my znowu będziemy mieć taką władzę, jaką mieli niegdyś królowie dzicy, bałwochwalscy, i jaką mają teraz królowie murzyńscy i królowie kanibalscy, iż mogą zjadać poddanych swoich.

Adam Mickiewicz KSIĘGI NARODU POLSKIEGO I PIELGRZYMSTWA POLSKIEGO

Od 30 lat finansjalizacja dewastuje kolejne sfery życia społecznego. Zamienia pacjenta w klienta, a lekarza w dostawcę usługi medycznej. Ucznia zamienia w nabywcę oferty edukacyjnej, nauczyciela czyni jej wykonawcą. Czytelnika czy widza przemienia w target reklamowy, wierzyciela w anonimowego posiadacza prawa do kredytu, które może w każdej chwili komukolwiek odstąpić, z adwokata czyni przedstawiciela prawnego, z dziennikarza - mediaworkera, z naukowca - dostawcę wiedzy lub innowacji itp. Istotą przestaje być treść relacji, a staje się wartość transakcji.


Wydawało się, że ta zamiana zwiększy efektywność. Kryzys pokazał, że zwiększa głównie liczbę i koszty transakcji. W większości dziedzin społeczna wartość od tego nie rośnie. A często maleje. W Ameryce, gdzie finansjalizacja zaszła najdalej, wydatki zdrowotne są najwyższe na świecie, a efekt jest dużo gorszy niż w wydających kilkakrotnie mniej krajach Europy.

Fragment artykułu Jacka Żakowskiego pt. "ACTA ad acta. Co ma wspólnego internet z biblioteką."


Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy.

Święty Paweł.


Nie zostawiam komentarza, wszystko jasne...

...czasem człowiek nie ma ochoty już żartować...

9 komentarzy:

 1. Prorok starszy na tyle wieloznaczny, że każdy może się z nim zgodzić. Prorok młodszy tradycyjnie myli przyczyny i następstwa, i rozmija się z faktami, jak to u fałszywych proroków bywa. Ze świętym się też nie zgodzę: altruiści żądni władzy to najgorsze kanalie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Boh Trojcu lubit, ale skasuj nadmiar.

  OdpowiedzUsuń
 5. Marku, zrobione... A co do altruistów. To co nimi kieruje? Zachcianka?

  OdpowiedzUsuń
 6. Altruizm to wyższa forma egoizmu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Eeee, filozujesz. To taka zagwozdka intelektualna w stylu "Jak dać jałmużnę, by potem nie myśleć o sobie, że się dało jałmużnę..."

  Trochę nie łapię takie logiki. Może jestem i słownikowcem (za PWN «kierowanie się w swym postępowaniu dobrem innych, gotowość do poświęceń»), ale mam za to na podorędziu klarowną definicję kwestii.

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzydzę się na tyle tymi niecnymi sprawkami, że nawet mi się już nie chce tego komentować...

  OdpowiedzUsuń
 9. Trochę filozofuję, a trochę żartuję, ale miałem na myśli czerpanie satysfakcji z pomagania innym, a to może mieć różne oblicza: pomaganie innym gdy są w potrzebie, potrzebują pomocy i zyskują na tej pomocy to nie jest to samo co nawet bezinteresownie i z nakładem sił, pieniędzy i ryzyka własnego uszczęśliwić kogoś na siłę nawet gdy ofiara nie zdaje sobie sprawy, że dostała coś o co sama by nie zabiegała. Rewolucjoniści francuscy i bolszewiccy, Pol Pot i Hitler byli takimi altruistami, którzy poświęcili się dla sprawy w imię swoich egoistycznych szaleństw. Czyż teraz w trosce o nas i dla naszego dobra nie ogranicza naszych praw i nie zabiera pieniędzy, by wydawać je w naszym imieniu z większym pożytkiem? A chamska pazerność swoją drogą wyłazi na każdym kroku.

  OdpowiedzUsuń

Dzięki, Twoje słowa trzymają ten blog przy życiu.